EUROCLAR

Pro domácnosti a subjekty do 50 EO

BALENÉ DOMOVNÍ ČOV

ČOV DO 50 EO

EUROCLAR

DC5 | DC15 | DC25 | DC35 | DC50

Válcové čistírny řady EUROCLAR patří k tzv. domovním čistírnám odpadních vod. Jsou určeny k domácnostem a objektům do 50 ekvivalentních obyvatel, které nejsou napojeny na jednotnou kanalizaci. Čistírny si dokáží efektivně poradit s odpadní vodou z: toalety, koupelny, kuchyně, myčky nebo pračky. Čistírny EUROCLAR jsou certifikovány podle normy 12566-3 a lze je povolit ve zkráceném řízení (na ohlášku). Splňují vládní nařízení č. 57/2016 Sb. a 401/2015 Sb. jež stanovují emisní limity pro vypouštění do podzemních a povrchových vod.


ZÁKLADNÍ PARAMETRY
Typová řada Typ Počet EO Tvar Průměr (mm) Výška (mm) Váha (kg) Průměr přítoku (mm) Průměr odtoku (mm) Objem nádrže bez prostupů (m3) Materiál
EUROCLAR DC5 až 5 Válec 1310 1500 100 110 - 160 110 2 Polypropylen
DC15 až 15 2450 1500 245 110 - 160 110 7
DC25 až 25 2530 2000 330 125 - 160 125 10
DC35 až 35 2880 2000 385 125 - 160 125 13
DC50 až 50 2690 3000 465 160 160 17

ČISTÍCÍ PROCES V EUROCLAR

1. Přítok

Přívodní potrubí může být zaústěno bezprostředně do čistírny, ale běžně se před ni zařazuje tzv. mělnící zařízení. Mělnič má za úkol zmenšit velikost nečistot v odpadní vodě (toaletní papír, slupky, fekálie apod.) a tím snížit riziko zanesení přítokového potrubí a nutnost obsluhy mechanického předčištění. Své opodstatnění má zpravidla u čistíren pro více jak 15 EO. Existují však i domácí mělniče pro nižší objemy. Čistírny si dokáží efektivně poradit s odpadní vodou z: toalety, koupelny, kuchyně, myčky nebo pračky. Pozor! Do přítoku ČOV nesmí být zaveden přívod dešťové vody. 

2. Mechanické předčištění

Mechanické předčištění je u ČOV do 50 EO dvojího druhu. U čistíren do 25 EO jej tvoří odnímatelný česlicový koš. Do koše směřuje i mamutka separace. Ta má v tomto stupni mělnící funkci. Koš může být osazen jednorázovým sběrným vakem z kokosových vláken, který je kompostovatelný a usnadňuje obsluhu.

U čistíren nad 25 EO tvoří mechanické předčištění samostatná komora s česlemi (příp. integrovaným mělnícím zařízením) a vyjímatelným zásobníkem shrabek. 

3. Denitrifikace

Voda sem natéká skrze otvory v mechanickém předčištění. Anoxické prostředí poskytuje podmínky pro rozklad dusičnanů jež zajišťují druhy fakultativně-aerobních denitrifikačních bakterií (tzv. biologická heterotrofní denitrifikace). A jak se dusičnany dostanou do denitrifikace? Mamutkovým čerpadlem ze dna (společně aktivovaným kalem) a hladiny (vyflotovaným kalem) separace (tzv. recyrkulace).

4. Nitrifikace

Odpadní voda sem natéká skrze prostupy umístěnými ve dně dělícího válce, kde je směšována s tzv. aktivovaným kalem (směsná kultura mikroorganismů). Následně je provzdušňována diskovým aeračním elementem (příp. elementy u větších ČOV) instalovaným u dna. Zde dochází k oxidaci organických látek a k vytvoření vhodných podmínek pro osídlení nitrifikačními bakteriemi jež rozkládají amoniak.

5. Separace

V poslední "separační" části se vytváří tzv. vločkový mrak, jenž odděluje vyčištěnou (resp. předčištěnou) vodu od aktivovaného kalu. Předčištěná voda odchází dále odtokem (např. do vsaku, do akumulační nádrže na zálivku nebo na další dočišťovací procesy apod.). V separátoru se nachází mamutkové čerpadlo, které jednak odstraňuje vyflotovaný kal z hladiny a také zabezpečuje regenraci tzv. vločkového mraku odčerpáním jeho úlomků zpět do aktivační části (resp. do anoxické komory).

6. Filtrace a odběr vzorků

V naprosté většině případů voda odchází ze separace po průchodu vločkovým mrakem již přímo do odtoku. V některých případech (silně znečištěné vody rozptýlenými nerozpuštěnými látkami, citlivé oblasti) je vhodné osadit odtok filtračním nábojem, který tento typ znečištění eliminuje. Filtrační náboj zlepšuje hodnoty na odtoku, ale jeho udržování si žádá častější regeneraci filtračního media. Zároveň se zde nachází i prostor pro odběr vzorků.

7. Odtok

Odtok z čistírny je vhodné zaústit do akumulační nádrže a předčištěnou vodu využít na zálivku okrasné zahrady, nebo ji dále upravovat (defosforizér, filtrace, hygienizace apod.). Lze ji však zasakovat nebo vypouštět do povrchových vod (rybník, vodní nádrž apod.)

Parametry účinnosti
Jednotka BOD5 (BSK5) COD (CHSK) SS (NL) KN (N) N-NH4 P
% 95,3 90,3 94,8 65,2 90,8 89,1
mg/l > 10 > 70 > 20 > 20 > 10 > 5 mg/l

POPIS ČISTÍRNY

Biologické čistírny EUROCLAR jsou zařízení, které slouží k čištění odpadních vod z domácností a objektů do 50 EO (např. penzion, restaurace apod.). Samonosnou polypropylenovou konstrukci integrující vestavby pro čištění (mechanické předčištění, denitrifikace, nitrifikace, separace) včetně rozvodů není nutné obetonovat!

EUROCLAR patří k hydraulicky řízeným aktivačním čistírnám s kontinuálním průtokem. To znamená, že průchod odpadní vody jednotlivými stupni čištění řídí samotný objem přitékající odpadní vody v kombinaci výškovým nastavením prostupů v konstrukci. Aktivace operuje s nízkou úrovní kalového zatížení.

ČOV využívá k dosažení vysokého čistícího efektu druhy aerobních a fakultativně-aerobní bakterií. Ty se živí organickým znečištěním které se běžně vyskytuje v odpadních vodách a přijímají kyslík. Kyslík (resp. vzduch) je do čistíren dopraven membránovým dmychadlem umístěným mimo ČOV. Vyčištěná voda je od aktivovaného kalu oddělena v separaci pomocí vločkového mraku. Mamutka v separaci mimo recirkulaci zabezpečuje kompletní regeneraci filtru včetně mělnění obsahu v anoxické části.

Předčištěná voda z ČOV EUROCLAR může být vypouštěna do vod podzemních, povrchových nebo jí lze akumulovat v nádrži na dešťovou vodu a použít pro zálivku zahrady. 

STANDARDNÍ INSTALACE DOMOVNÍCH ČISTÍREN EUROCLAR - BEZ SPODNÍ VODY A JÍLU

Nádrže se usazují do zhutněného štěrkového lóže s geotextílií o výšce 200 mm. Vnitřní průměr/rozměr stavebního výkopu by měl přesahovat vnější průměr nádrže alespoň o 100 mm z důvodu zachování minimálního manipulačního prostoru. Výkop provedeme se šikmými stěnami zajištěnými proti sesouvání. Po připojení přítokového a odtokového potrubí (hloubk rýh stanoví projekt) se ČOV obsype tříděnou zeminou (zemina bez ostrých kamenů a předmětů) nebo pískem za současného napouštění vodou. Před zahájením zásypu je nutné překontrolovat rovinnost nádrže vodováhou a lóže v případě nerovností upravit. Po kompletním zasypání se ČOV osadí poklopem.

Pokud je součástí dodávky i podzemní technologický box, postupujeme identicky jako při usazování ČOV. Boxy se usazují do zhutněného štěrkového lóže s geotextílií o výšce 100 mm. Vnitřní průměr/rozměr stavebního výkopu by měl přesahovat vnější průměr boxu alespoň o 100 mm z důvodu zachování minimálního manipulačního prostoru. Po připojení elektrických a vzduchových rozvodů se box obsype tříděnou zeminou (zemina bez ostrých kamenů a předmětů) nebo pískem. Před zahájením zásypu je nutné překontrolovat rovinnost boxu vodováhou a lóže v případě nerovností upravit. Po kompletním zasypání se technologický box osadí poklopem. Povrch smí být ve vzdálenosti 3 m od okraje ČOV 1 kN na jeden čtvereční metr (pochozí zatížení). Podkladem pro provedení všech více popsaných činností je projekt.

NESTANDARDNÍ INSTALACE EUROCLAR - POJEZDOSVOST

Nádrže nejsou konstruovány jako pojezdové. V případě pojezdového požadavku se nádrže usazují na dvojvrstvou základovou desku o výšce 400 mm. První vrstvu (200 mm) tvoří zhutněné štěrkové lóže a druhou beton C20/25 s KARI sítí o síle 10 mm a oky 100x100 mm. Po vytvrdnutí je nutné překontrolovat rovinnost desky vodováhou. Nádrž je umístěna do výkopu, jehož vnitřní průměr/rozměr přesahuje minimálně o 400 mm (200 mm z každé strany) vnější průměr nádrže. Výkop provedeme se šikmými stěnami zajištěnými proti sesouvání. Zasypáváme betonem C20/25 za současného napouštění vodou. Na redukovaný revizní otvor s nástavcem (min. 500 mm - urči statik) se umístí poklop (třídy min. B125) a následně zbuduje deska s KARI sítí o o síle 10 mm a oky 100x100 mm. Mechanické předčištění je v takových případech vhodné umístit mimo nádrž pro usnadnění obsluhy. Takové řešení doporučujeme pouze v krajních případech, neboť znesnadňuje případné servisní zásahy a je ekonomicky náročnější. Podkladem pro provedení všech více popsaných činností je projekt.

NESTANDARDNÍ INSTALACE EUROCLAR - SPODNÍ VODA A JÍL

Při instalaci čistírny do míst s výskytem spodní vody a jílovitého podloží postupujeme obdobně jako při standardní instalaci. Nejprve vyhloubíme stavební výkop. Vnitřní průměr/rozměr stavebního výkopu by měl přesahovat vnější průměr nádrže minimálně o 200 mm z důvodu manipulačního prostoru a drenáže. Výkop provedeme se šikmými stěnami zajištěnými proti sesouvání. Dno zhutníme, nasypeme na něj 50 mm vrstvu štěrku a opět zhutníme. Po obvodu výkopu umístíme drenážní potrubí (min. DN110) a konce napojíme do šachty DN400. Zasypeme vrstvou štěrku (minimálně dalších 150 mm) a zhutníme. Přikryjeme geotextílií a usadíme nádrž. Připojíme přítokové a odtokové potrubí (hloubky rýh pro potrubí stanová projekt), zkontrolujeme rovinnost vodováhou a za současného napouštění vodou obsypáváme tříděnou zeminou nebo pískem. Po zasypání osadíme ČOV poklopem. Podkladem pro provedení všech více popsaných činností je projekt.

SPUŠTĚNÍ A ZÁKLADNÍ PODMÍNKY PRO PROVOZ ČISTÍREN EUROCLAR

  • Čistírnu je vhodné před použitím tzv. zaočkovat aktivovaným kalem (cca 1/3 dle zvoleného objemu ČOV). Aktivovaný kal je suspendovaná směs mikroorganismů, která vznikla při aktivačním procesu. Zakoupit jej lze na nejbližší centrální ČOV od místa instalace.
  • Po nastartování vydrží čistírna bez přítoku komunální odpadní vody až 2 měsíce. Pro správné dlouhodobé fungování je však třeba zachovat minimální průtok s minimálním obsahem uhlíkového znečištění (viz. návod k obsluze). Pozor! Neplatí pro provzdušňování, kde je hranice přežití mikroorganismů zpravidla 1-4 dny.
  • Čistírnu je vhodné 1 x za den zkontrolovat a přesvědčit se, zda není třeba vyprázdnit obsah česlicového koše. Při této kontrole je vhodné se ujistit, že dmychadlo správně funguje (viz. návod k obsluze)
  • Ve frekvenci 1 x za týden je vhodné provést kalovou zkoušku (viz. návod k obsluze) a v případě, že nevyhovuje, je nutné čistírnu odkalit (viz. návod k obsluze). Odkaluje se průměrně 2x ročně.
  • Biologickému procesu mohou škodit chlórové přípravky používané ve vyšší míře (nejčastěji savo, WC bloky nebo některé prací prostředky). Pozor na nestandardní odpad (nejčastěji zbytek barvy z malování, chemikálie). Ten může nejen poškodit zahubit bakterie, ale i vážně poškodit části ČOV (např. ucpat aerační element příp. naleptat konstrukci nádrže)
  • Pozor na velké prádlo! Příliš časté praní může bakterie z čistírny doslova vyplavit. Občasné přetížení čistírně zpravidla neublíží.

CERTIFIKACE EUROCLAR

Čistírny EUROCLAR jsou certifikovány podle normy 12566-3 a lze je povolit ve zkráceném řízení (na ohlášku). Splňují vládní nařízení č. 57/2016 Sb. a 401/2015 Sb. jež stanovují emisní limity pro vypouštění do podzemních a povrchových vod.


PŘÍSLUŠENSTVÍ K ČOV EUROCLAR

DOMÁCÍ MĚLNÍCÍ
ZAŘÍZENÍ
VAK Z KOKOSOVÝCH VLÁKEN
TECHNOLOGICKÝ BOX
DESIGNOVÝ WPC POKLOP
FILTRAČNÍ NÁBOJ