CHEMICKÉ PŘÍPRAVKY

Pro čistírny odpadních vod

V KAŽDÉ SITUACI

SYPKÉ | TEKUTÉ 

ENZYMY

KATALYZÁTORY BIOCHEMICKÝCH PROCESŮ

Enzymy jsou jsou bílkoviny s katalytickou aktivitou. Určují povahu i rychlost chemických reakcí a řídí většinu biochemických procesů v ČOV. Enzymů je celá řada svého plného výkonu dosahují při optimálním pH, teplotě, aktivátorů a inhibitorů v odpadní vodě. K dostání jsou samostatně nebo v různých kombinacích.¨

Pozor, enzymy nenahrazují bakterie. Jsou pouze jejich nástrojem k přeměně živin z komplexních sloučenin na jednodušší (pro bakterie stravitelné).


ALFA AMYLÝZA

ŠTĚPENÍ SACHARIDŮ

Amyláza je enzym zabezpečující hydrolytické štěpení škrobu, glykogenu a podobných polysacharidů na jednodušší sacharidy. Používá se zpravidla pro uvolnění živin z odpadní vody a redukci pevné krusty (pokud obsahuje škrob).


LIPÁZA

ŠTĚPENÍ TUKŮ

Je lipolytický enzym rozkládající tuky na glycerol a mastné kyseliny. Používá se zpravidla pro uvolnění živin z odpadní vody a redukci pevné krusty (pokud obsahuje tuk).


CELULÁZA

ŠTĚPENÍ CELULÓZY

Celuláza je enzym katalyzující celulolýzu, rozklad celulózy a některých příbuzných polysacharidů na monosacharidy (např. beta-glukóza, kratší polysacharidy a oligosacharidy). Na rozdíl od štěpení škrobů je celulolýza výrazně obtížnější z důvodu silných molekulárních vazeb. Používá se zpravidla pro uvolnění živin z odpadní vody a redukci pevné krusty (pokud obsahuje celulózu).


PROTEÁZA

ŠTĚPENÍ BÍLKOVIN

Proteáza je enzym, který štěpí komplexní bílkoviny (proteiny) na jednoduché bílkoviny, peptidy a aminokyseliny. Používá se zpravidla pro uvolnění živin z odpadní vody a redukci pevné krusty (pokud obsahuje bílkoviny).


SYPKÉ | TEKUTÉ

FLOKULANTY

KATALYZÁTORY BIOCHEMICKÝCH PROCESŮ

Flokulanty jsou vločkovací činidla které fungují jako magnety pro rozptýlené částice v odpadní vodě. Mikroskopické částice se shlukují do vloček, které následně klesnou ke dnu.

Pozor! Existují různé druhy vločkovacích činidel. Některé mohou být pro biologický proces méně vhodné nebo dokonce toxické. Účel použití (včetně aplikovaného množství) je předem nutné konzultovat.


PAC | PAX

FLOKULACE ČÁSTIC V SEPARACI A AKTIVACI

Polyaluminiumhydroxidchlorid (zkráceně také PAX nebo PAC) je látka běžně používaná k vyvločkování částic v bazénové vodě nebo mycích zařízení. Vzhledem k tomu, že je pro mikroorganismy zabezpečující čistící proces v malém množství téměř netoxická, je možné ji použít pro vyvločkování kalu, který má z různých důvodů tendenci flotovat.

Dávkování se pohybuje mezi 10 - 100 ml na 1 m3 odpadní vody. Z praxe lze doporučit dávku okolo 50 ml na 1 m3 a postupně přidávat, dokud není dosaženo požadovaného efektu.


TEKUTÉ

ORGANICKÉ SUBSTRÁTY

VÝŽIVA PRO BAKTERIE

Jedná se o přípravky obsahující uhlíkaté sloučeniny, jež jsou základním zdrojem živin pro bakterie. Jejich primárním účelem v ČOV je tedy doplnění chybějícího organického znečištění. Slouží  k překonání minimálního limitu u nedostatečně zatěžovaných (naddimenzovaných) čistíren, ale i rychlejší regeneraci kalu apod.


ETHYLALKOHOL

ORGANICKÉ ZATÍŽENÍ

Ethanol je látka obsahující uhlíkaté sloučeniny, jež jsou základním zdrojem živin pro bakterie. Běžně se uplatňuje u poddimenzovaných čistíren, při haváriích a při očkování.

METHYLALKOHOL

ORGANICKÉ ZATÍŽENÍ

Methanol je látka obsahující uhlíkaté sloučeniny, jež jsou základním zdrojem živin pro bakterie. Běžně se uplatňuje u poddimenzovaných čistíren, při haváriích a při očkování.


KAPALNÉ

REGULÁTORY PH

ZÁSADITOST | KYSELOST PROSTŘEDÍ

Regulátory pH jsou chemické přípravky umožňující zvyšování nebo snižování pH ve vodě. Hodnota pH výrazně ovlivňuje funkci jiných chemikálií (například chlóru). Má ale i vliv na kolonie bakterií nebo stav materiálu v ČOV a podobně.


PH-

PRO SNÍŽENÍ PH

Látka na bázi kyseliny sírové. Pomáhá snížit hodnotu pH v odpadní vodě. Pro biologický proces je přípravek zcela nevhodný a proto musí být dávkován postupně v závislosti na objemu čistírny.

PH+

PRO ZVÝŠENÍ PH

Látka na bázi hydroxidu sodného. Pomáhá zvýšit hodnotu pH v odpadní vodě. Pro biologický proces je přípravek zcela nevhodný a proto musí být dávkován postupně v závislosti na objemu čistírny.


KAPALNÉ

SORBENTY FOSFORU

IONTOVÁ SRÁŽEDLA

Chemická sorpce fosforu je schopnost chemikálií vázat fosfátové ionty (fosforečnany). Této schopnosti se využívá především tam, kde je nutné omezit výskyt řas a sinic. Sorbenty vytváří vločky, které klesnou na dno nádrže a zůstávají v kalu. Následně jsou při odkalení z ČOV odčerpány společně s přebytečným kalem. Schopnost vázat fosfor mají například hlinité nebo železité ionty.


SÍRAN ŽELEZITÝ

SORPCE FOSFORU ŽELEZITÝMI IONTY

Síran železitý je koagulant určený pro srážení fosforu v odpadních vodách. Pro bakterie je ve větším množstvím toxický. V malém množství může mimo sorpci fosforu pomoci i při výskytu vláknitých bakterií a omezit tak produkci biologické pěny.


SÍRAN HLINITÝ

SORPCE FOSFORU HLINITÝMI IONTY

Síran hlinitý je koagulant určený pro srážení fosforu v odpadních vodách. Pro bakterie je ve větším množstvím toxický. V malém množství může mimo sorpci fosforu pomoci i při výskytu vláknitých bakterií a omezit tak produkci biologické pěny.